Názorové sloupky

Michal Menšík (DoDo) na Czech Online Expo 2019: Budoucnost městské logistiky je v dokonalém plánování i strojovém učení

V pražském Průmyslovém paláci v areálu holešovického výstaviště proběhl z pátku na sobotu 29. a 30. března další ročník veletrhu Czech Online Expo. Jedním z témat veletrhu byla logistika, jejíž odborným garantem byl CEO logistického startupu DoDo, Michal Menšík. Jaká je dle Michala Menšíka budoucnost městské logistiky a jaké největší výzvy jsou s ní spojené?

Petr Štěpánek (BSC): Apple představil vlastní kreditní kartu. Blíží se soumrak klasických bank?

Apple dnes výrazným způsobem zčeřil vody bankovního sektoru, když představil vlastní kreditní kartu a významněji tak pronikl do oblasti financí. V České republice způsobila velký rozruch již samotná služba Apple Pay, která umožňuje snadno a bezpečně provést platbu mobilem, a v zahraničí si již lidé stihli oblíbit posílání peněz mezi uživateli skrze službu Apple Pay

Banky mají dle PSD2 zajistit testovací provoz API pro třetí strany. Formálně mají splněno, vývojáře však nenadchnou

Od 14. března mají banky povinnost na základě směrnice PSD2, která mimo jiné nastavuje rámec pro rozvoj openbankingu, vystavit dokumentaci svých API a zajistit testovací provoz pro třetí strany. Přestože naprostá většina bank je připravena tento požadavek splnit a celá řada z nich to již udělala, už nyní je jasné, že ani tento den nebude přelomem v otevírání a propojování bankovního světa.

Hendrik Meyer: Díky přísnějším hypotékám může nákup nemovitosti paradoxně vyjít levněji

Příchod nových pravidel poskytování hypoték, která z nařízení ČNB začnou platit na podzim tohoto roku, může v následujících třech měsících způsobit turbulence na značně aktivizovaném trhu s bydlením. Určitou nadějí je další posílení přímého prodeje (tzn. nákup a prodej nemovitosti bez placeného prostředníka), který dlouhodobě ukazuje, že je schopen nárůst cen kompenzovat pro obě strany.

Jiří Matzner: Dopad nového korporátního zákona na IT společnosti

Na změny je třeba reagovat. Společnosti, které budou schopny se novým možnostem rychle přizpůsobit, získají na IT trhu nepochybně výraznou výhodu, a to zejména v podobě schopnosti dobře implementovat jednotlivá řešení a poradit nejenom svým partnerům, ale i zákazníkům. Ze zkušenosti je možné říci, že velké IT společnosti (včetně jejich poradců, konzultantů a systémových integrátorů) jsou o těchto změnách, úpravách a novotách dobře informovány a jsou na ně již dlouhou dobu připraveny.

Martin Vasquez: Získejte si publikum a prezentujte s lehkostí a vtipem…

Umění prezentovat není dobré brát na lehkou váhu. Poselství vašeho projevu lépe předáte svým posluchačům s lehkostí a vtipem. Vyvarujte se nudným prezentacím.